Rekordy na toboganoch z Tatralandie Pozvánka na majstrovstvá v pľuvaní čerešňovej kôstky a jedení periek v Krivosúd-Bodovke - 2018 Lidl les v Tatrách má už celkom 746.100 zasadených stromčekov Za 39 sekúnd odsekol hrdlo na 65 fľašiach šampanského a sektu
Designer: Joomla Templates 3.2

SVIDNIK 10. 9. 2017 - Už po dvadsiaty druhý krát sa v rámci Dňa ľudových tradícii uskutočnili Medzinárodné majstrovstvá vo varení pirohov "PIROHY 2017". Usporiadali ho: SNM-MUK vo Svidníku, Mesto Svidník, Rusínsko-ukrajinská iniciatíva, RR Zväz Rusínov – Ukrajincov Slovenskej republiky vo Svidníku a ZO Slovenský zväz včelárov vo Svidníku. Podujatie sa konalo v krásnom areáli tunajšieho skanzenu ľudovej architektúry.

Okrem tradičnej súťaže družstiev kolektív Svidníčanov vo vyhradenom priestore pripravil aj pokus o vytvorenie ustanovujúceho rekordu v počte naraz navarených pirohov. Chlapi pripravili obrovský päťstolitrový kotol, do ktorého naliali 250 litrov vody. Kotol poriadne rozkúrili. Na varenie mali pripravených takmer 5.000 kusov pirohov, ktoré na svoju chvíľu čakali mrazničke. Popoludní po tretej už voda v kotle vrela. Do vody dali ešte soli, aby ľuďom pirohy chutili. Použili aj kuchársku fintu - do vriacej vody pridali liter oleja, aby sa vraj pirohy nelepili. Tie mali pripravené v igelitových vreckách, po 150 kusov, čo preveril komisár slovenských rekordov. Postupne do vriacej vody nasypali 2.100 kusov pirohov. Pod kotlom riadne kúrili a pirohy boli za necelú polhodinku uvarené. Z kotla ich potom lovili obrovskými naberačkami a dávali do veľkých nádob. Z nich potom vydávali pirohy návštevníkom podujatia. Komisár rekordov ochutnal uvarené pirohy a potvrdil, že Svidníčania vytvorili platný ustanovujúci rekord.

Súčasťou Dňa ľudových tradícii bola prezentácia tradičnej remeselnej výroby a ponuka včelích produktov. O príjemnú atmosféru a zábavu sa postarali sólisti Poltavskej filharmónie z Ukrajiny, tanečná skupina Poltava s ľudovým orchestrom a ľudová hudba Fogaš.

P 20

P 14

P 03

P 05

P 06

P 19

P 11

P 01

P 02

FOTO: Slovenské rekordy

 

Monday the 18th. © Copyright 1999-2018 Igor Svítok Všetky práva vyhradené! Slovenské rekordy.