Najväčší živý hastag vytvorilo v Bratislave 1.075 rekordmanov zo Slovenskej sporiteľne Rekordný hod goralským klobúkom do diaľky - 11,15 m Team Kangoo DS alebo skákanie v špeciálnych odpružených topánkach - 28 hodín Najviac vytvorených pozdravov v tvare hviezdy vzniklo v Krupine
Designer: Joomla Templates 3.2

ROVNÉ 7. 2. 2018 - Anatolij Kačmarik z obce Rovné, okres Svidník vytvoril krásnu maketu kostola, ktorý bol postavený v roku 1782. V roku 1964 sa stavba zrútila a o tri roky neskôr bol tento sakrálny objekt zlikvidovaný. Zachovala sa len časť mobiliáru. Obyvatelia obce prišli o cerkev - chrám, ktorý by bol určite zapísaný pre svoju unikátnosť do súboru historických pamiatok v rámci Zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. V tejto súvislosti sa poslanci obecného zastupiteľstva rozhodli postaviť maketu kostola v mierke 1:10. Na toto sa podujal práce pán Anatolij Kačmarik. Jeho dielo vznikalo tri a pol roka, na pokrytie striech a stien vyrobil a nalepil na drevenú konštrukciu cca 45.000 tisíc kusov šindľov, ktoré boli tiež zhotovené v uvedenej mierke. Išlo o neuveriteľne presnú prácu, ku ktorej bolo treba aj značnú dávku trpezlivosti.

Kedysi stál chrám v centre obce pri riečke Radoma na miernej vyvýšenine. Predstavoval trojvežú zrubovú stavbu a najvyššou vežou na západe svätyňou na východe. Táto trojpriestorová sakrálna stavba mala zdôraznenú vežu ako samostatnú architektonickú jednotku. Interiér chrámu sa členil na polygonálne zakončené presbytérium, na centrálnu, štvorcovou drevenou kupolou pokrytú loď a na babinec, nad ktorým sa vypínala nadstavená veža. Pred babincom bola predsieň, krytá prečnievajúcou strechou veže. Interiér bol presvetlený malými pravouhlými oknami vo svätyni, lodi a babinci, ktoré bolo zo strany exteriéru kryté pultovými strieškami. Strecha objektu pozostávala z viacerých stanových striech s vysokými nadstavcami - cibuľami, zdobenými laternami, makovičkami a trojramennými krížmi. V cerkvi sa zachoval až do šesťdesiatych rokov dvojetážový ikonostats, delený polostĺpikmi otočenými viničom a dve galérie s obrazmi.

V makete cerkvi, ktorú zhotovil pán Kačmarik, je detailne spracovaný interiér - nádherný ikonostast, stena s ikonami, evangelium - kniha, ktorá pojednáva o živote, smrti a zmrtvýchvstaní Ježiša Krista. Nechýba tu truhlica s rúchom, sviečky na stojanoch, lavice. Z vonkajšej strany sú na umiestnené aj požiarne rebríky. V kostole je funkčný zvon, ktorý má podobný zvuk ako ten pôvodný, aký bolo počuť počas zvonenia kedysi dávno v obci Rovné. Vráťme sa k dielu - cerkvi. Má rozmery - šírku 68 cm, dĺžku 151 cm a vysoké je 178 cm. Pri vynásobení 10 zistíte, že išlo o pomerne malú sakrálnu stavbu. Dielo, ktorým sa môže pochváliť táto obec vo Svidníckom okrese, prináša viac svetla do svojej histórie. Mladej generácii rozšíri vedomosti, tí postarší si spomenú ako to bolo, keď kostol navštevovali. A obec sa vďaka tomuto unikátnemu dielu zviditeľní.

Kniha slovenských rekordov ocenila túto maketu za jej precízne prevedenie, drevená stavba - maketa je zhotovená v mierke 1:10. Jej prekonanie je možné len spracovaním obdobnej stavby z dreva, ale v inej mierke. VIDEO ODVYSIELANÉ V RELÁCII - AHOJ SLOVENSKO

 

IMG 0988

IMG 1000

IMG 1007

IMG 1017

IMG 1020

IMG 1072

IMG 1050

IMG 1051

IMG 1056

IMG 1061

IMG 1074

IMG 1111

IMG 0986

 FOTO: Slovenské rekordy

Sunday the 20th. © Copyright 1999-2019 Igor Svítok Všetky práva vyhradené! Slovenské rekordy.