Unikátny rekord na dračej lodi na Malom Dunaji, absolvovali na nej 128 km Najväčšie sánky na Slovensku majú v Ilave, sú pre 7 ľudí Najväčšu zemiakovú placku pripravili v Liptovskom Mikuláši Strongman Peter Rekenei z Popradu vytvoril rekordy v ťahaní vagónov
Designer: Joomla Templates 3.2

Mlynky 25. februára 2017 (TASR) - Slávnostnou omšou v miestom rímskokatolíckom kostole a fašiangovým sprievodom obcou otvorili dnes v severomaďarskej obci Mlynky (Pilisszentkereszt) jubilejný X. ročník Pilišskej kavalkády a šiškového festivalu.

Tradičným usporiadateľom podujatia, ktoré sa konalo v Slovenskom dome, je Slovenská samospráva v Mlynkoch (SSM). Súčasťou programu bol aj úspešný pokus o zápis do Guinnessovej knihy rekordov v počte pripravených druhov šišiek.
"Týchto desať rokov nám prinieslo okrem toho, že sme veľa pracovali, ja si myslím, že veľa zážitkov, veľa zábavy, veľa krásnych chvíľ. Pripravili sme zhruba 60.000-70.000 šišiek počas týchto rokov. Na javisku sme videli nejakých sto rôznych skupín a spevákov. Navštívilo nás strašne veľa ľudí. Spoznali nás tu aj v krajine, a môžeme povedať už, že tento šiškový festival sa stal už medzinárodným festivalom. Ja si myslím, že nám priniesol hlavne tú dobrú zábavu a pocit spolupatričnosti," zhodnotila uplynulú dekádu pre TASR predsedníčka SSM a hlavná organizátorka festivalu Marta Demjénová.

Ako dodala, do medzinárodne uznávanej zbierky svetových rekordov sa Mlynčania zapíšu 132 druhmi šišiek, medzi ktorými boli sladké, ale aj slané. Doterajší rekord s 59 druhmi šišiek na jednom mieste dosiahli v roku 2012 v meste Veľká Kaniža (Nagykanizsa) na juhozápade Maďarska. Podľa jej slov ide o rôzne náplne, formy či polevy, ktorými sa tieto tradičné fašiangové múčniky od seba líšia.

Do Mlynkov na festival zavíta v posledných rokoch zhruba 3000 ľudí, a to nielen miestnych, ale z celého Maďarska i zo zahraničia vrátane Slovenska. Hosťami desiateho festivalu bola slovenská skupina ľudového tanca z obce Josipovac na severovýchode Chorvátska.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Tuesday the 6th. © Copyright 1998 - 2022, All rights reserved, Igor Svítok.