Najväčší živý hastag vytvorilo v Bratislave 1.075 rekordmanov zo Slovenskej sporiteľne Rekordný hod goralským klobúkom do diaľky - 11,15 m Team Kangoo DS alebo skákanie v špeciálnych odpružených topánkach - 28 hodín Najviac vytvorených pozdravov v tvare hviezdy vzniklo v Krupine
Designer: Joomla Templates 3.2

BRATISLAVA 16. 11. 2018 - Nadácia 42 a Klub šachových nádejí pripravili v bratislavskom Zichyho paláci šachovú simultánku na slepo. Dvanásť pozvaných hráčov hralo proti GM Milanovi Pacherovi, ktorý patrí medzi najlepších slovenských šachových hráčov. Hra trvala bez prestávky celkovo tri hodiny. Pacher na začiatku hral 12 partií naraz, v dvoch z nich si však po otvorení presne nezapamätal postavenie a "skrečoval" ich. Podarilo sa mu dohrať desať partií. 

Hrať "naslepo", čiže spamäti – znamená mať zakryté oči a šachovú hru nebolo vidno. Voči súperom, ktorí hrali štandardne so šachovnicami a figúrkami, tak bol vo veľkej nevýhode. Simultánka prebiehala tak, že rozhodca mu zahlásil ťah súpera, po čom Pacher po krátkom premýšľaní oznámil svoj ťah. Rozhodca ho zahral a prešiel k ďalšej šachovnici, pričom situácia sa opakovala. Pacher si tak musel zapamätať nielen všetky svoje a súperove ťahy, ale popritom v mysli postupne v každej partii počítať varianty a premýšľať nad ďalším postupom. Veľmi náročné na pamäť. Výsledok náročnej simultánky skončil so šachovo zdatnými súpermi celkovo takto: štyri partie vyhral, jednu remizoval a päťkrát prehral (4,5 - 5,5). Pre slovenský rekord však platilo pravidlo, že Milan Pacher hral v jednom momente simultánku s 12 hráčmi, a jej konečný výsledok 4,5 - 7,5 s dosiahnutým rating performace 1.575 bodov.

DSCN6236

DSCN6230

DSCN6244

DSCN6250

DSCN6266

DSCN6268

FOTO: Slovenské rekordy

Nadácia 42 a Klub šachových nádejí 

Thursday the 21st. © Copyright 1999-2019 Igor Svítok Všetky práva vyhradené! Slovenské rekordy.