Sviečky Marty Kušnírovej z Lastomíra opäť zaujali Ôsmaci z tabuľky prvkov naskladali dovedna 643 rôznych slov V Sládkovičove vytvorili perfektný rekord s tekvicami, svietilo ich tam 310 kusov Rekord v skoku do výšky na bicykli má hodnotu 127 cm
Designer: Joomla Templates 3.2

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

BRATISLAVA 19. 12. 2023 - Zdokumentovali sme zaujímavý rekord - Najväčšia databáza stôp Járy Cimrmana. Žiadosť si podal pán Roman Kučera z Bratislavy. Nedalo nám tak sme z toho urobili krátky rozhovor. Najprv pár slov o samotnom Cimrmanovi. Vybrali sme z Wikipédie: 

Jára Cimrman je fiktívna postava univerzálneho českého génia, vymyslená Jiřím Šebánkom a Zdeňkom Svěrákom. Na motíve jeho života a diela bola vytvorená podstatná časť repertoáru Žižkovského divadla Járy Cimrmana, hry napísané jeho menom a „vedecké“ prednášky. Bol o ňom nakrútený aj divácky úspešný film Jára Cimrman ležící, spící. Verejnosti sú najznámejší autori hier Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák (na dolnej snímke vpravo).

Jára Cimrman sa narodil niekedy medzi rokmi 1853 a 1859 (neistý matrikárov rukopis však pripúšťa i roky 1847, 1850, či 1861) vo Viedni Posledné bezpečne zistené miesto pobytu je obec Šemánovice na Kokořínsku roku 1914, podľa najnovších výskumov však Jára Cimrman aktívne žil a tvoril aj počas 1. svetovej vojny. Jeho matka Marlén Cimrmanová (dievčenským menom Marlén Jelinková) pochádzala z Rakúska a otec Leopold Cimrman z Čiech. On sám sa cítil byť Čechom. Bol jedným z najväčších českých dramatikov, básnikov, hudobníkov, učiteľov, cestovateľov, filozofov, vynálezcov, kriminalistov a športovcov svojej doby. Za svojho života sa mu však nedostalo uznania. Až objavením truhly s pozostatkami (26. februára 1966, Liptákov) dr. Evženom Hedvábným bola európska verejnosť zoznámená s jeho géniom.

Čo hovorí o tejto záľube rekordman Roman Kučera:

Ako ste prišli na nápad vytvoriť databázu o Cimrmanovi?

Obľúbil som si český humor a rád sa zabávam na českých komédiách, najviac mi imponuje humor pána Svěráka a divadlo Járy Cimrmana. Sledoval som akcie ako 'Běh Járy Cimrmana s kufry a v zimníku', 'Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana' a samozrejme aj ďalšie. Pri vyhľadávaní na internete som objavoval nové informácie a stopy.  Keď sa mi nazhromaždilo viac zaujímavých informácií, napadlo mi podeliť sa s výsledkom s ostatnými a dať ich do prehľadnej podoby na internet. 

Urobili ste peknú webstránku, aj si ju sám aktualizujete?

S výpočtovou technikou mám veľa pracovných skúseností, preto som si stránku naprogramoval sám, čo mi umožňuje pomerne jednoducho dopĺňať obsah. Rád by som pri tejto príležitosťou poďakoval môjmu kolegovi, ktorý mi poskytol pomoc pri grafickej úprave.

Koľko miest ste navštívili osobne?

Keď som začal objavovať stopy Jára Cimrmana, naivne som si myslel, že ich navštívim postupne všetky. Ale s príchodom stále nových a nových miest som od tohto nápadu upustil. Teraz navštevujem len tie, ktoré sú skutočne výnimočné, ako napríklad Cimrmanův trafovýčep, stred Európy, stred Sveta, Cimrmanove bahenné kúpele, Cimrmanovo muzeum, viaceré rozhľadne, obec Liptákov. Niektoré však nebudem schopný navštíviť, ako napríklad Jára Cimrman peak v pohorí Altaj. V databáze nemám len miesta, ale napríklad aj asteroid, škorpióna, hubu, myš, chrobáka, baktérie, skameneliny a iné záležitosti pomenované po Járovi.

Slovensko má tam tiež niekoľko miest, koľko ich je?

Áno, aj u nás už máme miesta, kde sú stopy venované Járovi. A máme aj zaniknuté, napríklad jedna bola pôvodne na Lomnickom štíte ako "vyhliadka Járy Cimrmana". 

Na Slovensku som zatiaľ zaznamenal 11 stôp. Jednu pamätnú tabuľu sme nainštalovali pod vrchol Malá Baňa nad Bratislavou a v blízkosti je aj Občasný prameň. Text a umiestnenie máme odsúhlasené od samotného p. Svěráka a brata p. Smoljaka. Prispeli sme aj k ďalším stopám, ktoré sú na "Bufete na dobrom mieste" a na ZŠ Tbiliská. Je pravda, že na Slovensku nie je tento fenomén až tak spopularizovaný, ale chceme si ho aspoň takouto troškou pripomenúť. 

Určite sa nájdu priaznivci Járy Cimrmana a objavia na Slovensku ďalšie stopy. kto sa chce dozvedieť viac tak môže navštíviť https://www.cimrman.sk/. V tejto databáze je publikovaných 338 stop o osobnosti ako je Jára Cimrman.

 

cimrman 04

cimrman 01

cimrman 02

cimrman 03

FOTO: © SLOVENSKÉ REKORDY/archív organizátora rekordu

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie textov a fotografií zo zdrojov webstránky slovenskerekordy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu autora je porušením autorského zákona.

Tuesday the 23rd. © Copyright 1998 - 2024, All rights reserved, Igor Svítok.