Najväčší živý strom vytvorili ľudia v Lučenci. Na krytom piešťanskom moste krájali tortu dlhú viac ako 118 metrov. Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom zaujali takmer 400 rekordmanov. V Košeci zlomili slovenský rekord v tvorbe čo najväčšieho adventného venca
Designer: Joomla Templates 3.2

ZAPÍSALI SME DO KNIHY REKORDOV


Ďakujeme, Marek! - zápis medzi rekordmanov športovcov.

BRATISLAVA 20.11.2022 - V poslednom medzištátnom futbalovom zápase tohto roka hrala slovenská reprezentácia s Čile, krajinou z Južnej Ameriky. Zápas bol zároveň rozlúčkou Mareka Hamšíka s národným tímom. Na tribúnach štadiónu na Tehelnom Poli bolo viac ako 20-tisíc vďačných fanúšikov. Išlo teda o rozlúčku ako sa patrí. Marek obliekal  dres Slovenska 15 rokov. V štatistikách Slovenského futbalového zväzu získal viaceré rekordné pozície.

Slávnostný ceremoniál rozlúčky sa uskutočnil tesne pred úvodným hvizdom stretnutia. Prvým gratulantom bol prezident SFZ Ján Kováčik. Potom zakladateľ Knihy slovenských rekordov Igor Svítok a podpredseda členskej rady OZ Kniha Slovenských rekordov Roman Farkaš odovzdali Marekovi Hamšíkovi medailu, pohár a certifikát, ktorým potvrdili, že je rekordmanom, ktorý má najviac štartov v slovenskej reprezentácii. Ich počet dosiahol číslo 136. Ďakujeme,  Marek!

Do sekcie REKORDMANI ŠPORTOVCI  v Knihe slovenských rekordov   pribudol k hokejistovi Miroslavovi ŠATANOVI druhá významná osobnosť slovenského športu. 

 

hamsik 1

Najviac štartov (136) - zapísané do Knihy slovenských rekordov.
Najviac gólov (26)
Najviac asistencií (26)
Najviac víťazných gólov (10)
Najviac zápasov s kapitánskou páskou (60)
Prvý a jediný hráč, ktorý dosiahol métu 10.000 odohraných minút (10973)
Prvý a jediný hráč, ktorý zaznamenal 50 a viac reprezentačných výhier (53)
Najrýchlejšie dosiahnutých 50 štartov v drese SR (1704 dní = 243 týždňov + 3 dni)
Najrýchlejšie dosiahnutých 100 štartov v drese SR (3894 dní = 556 týždňov + 2 dni)
Najviac prvenstiev v ankete Futbalista roka (8)
Najviac prvenstiev v ankete Futbalista roka v rade (6)
Najviac účastí v TOP 3 ankety Futbalista roka (15 v rade - 8 x 1. miesto, 5 x 2. miesto, 2 x 3. miesto)

ŠTATISTIKA: Slovenský futbalový zväz

 

logo sumiac

Tlačová správa

100. rokov narodenia Kláry Jarunkovej si v jej rodisku slávnostne pripomenú

Vo štvrtok 28. apríla 2022 uplynie presne sto rokov od narodenia najprekladanejšej autorky literatúry pre deti a mládež, novinárky, prozaičky a laureátky Nobelovej ceny za literatúru Kláry Jarunkovej. (* 28. apríl 1922, Červená Skala, dnes Šumiac  –  † 11. júl 2005, Bratislava) Je jednou z najprekladanejších slovenských spisovateľov 2. polovice 20. storočia, jej diela vyšli takmer v štyridsiatich jazykoch v Európe i vo svete. Podujatie pod názvom 100. jar Kláry Jarunkovej sa pri tejto príležitosti bude konať v piatok 29.apríla 2022 v priestoroch Základnej školy Šumiac.

V základnej škole si každoročne vyučujúci a žiaci koncom apríla  pripomínajú výročie narodenia tejto významnej rodáčky z Červenej Skaly, miestnej časti obce Šumiac. Tento rok však súťaž obohatili o kultúrny program s významnými hosťami, medzi ktorými nebude chýbať ani dcéra Kláry Jarunkovej výtvarníčka Dana Zacharová. Slávnostný deň odštartuje 17. ročníkom literárnej a výtvarnej súťaže pod názvom  Jar Kláry Jarunkovej o 9:30 ráno. Prvý ročník tejto krásnej tradície sa začal písať pred 19. rokmi. S nápadom a realizáciou prišla vtedajšia riaditeľka základnej školy Mgr. Marta Bošeľová. Podujatia sa pravidelne zúčastňuje niekoľko desiatok detí zo základných škôl z  Horehronia, ktoré súťažia v prednese slovenskej poézie a prózy, literárnej a výtvarnej tvorbe. Tento rok si deti zmerajú sily v troch kategóriách pre literárne a výtvarné práce s témou „Rozprávka pre Kláru“. Najlepší recitátori z každej zúčastnenej školy nesúťažne prednesú úryvky z diel Kláry Jarunkovej alebo z diel slovenských autorov v rámci dopoludňajšieho programu. Tento rok vystihuje podujatie výrok Kláry Jarunkovej " Chcem, aby každé dieťa malo svoj obrázok a k nemu zvláštnu, len svoju vlastnú rozprávku...", dodáva Mgr. Renáta Jókaiová, riaditeľka ZŠ Šumiac.

Prípravám sa tento rok  dôsledne venujú nielen vedenie a pedagógovia školy, žiaci, ale i výtvarníčka Inga Pischová, ktorá sa spolu s deťmi počas tohto dňa pokúsi v priestoroch školy o nový slovenský rekord. Tým bude najväčšia mozaika tvorená z poštových známok. Nápadom na unikátny rekord bol práve rodný dom spisovateľky, ktorý bol obecnou poštou, kde hlavnou poštmajsterkou bola práve matka Kláry Jarunkovej.

Slávnostný deň sa bude niesť v znamení príjemnej atmosféry, kultúry a spomienok v šumiackej škole. Po vyhodnotení súťaže a ocenení výhercov bude pre návštevníkov pripravené kultúrno-hudobné pásmo so začiatkom o 13:00 hodine pod taktovkou Kataríny Kovačechovej a Petra Magurského z Rádia Regina Stred, RTVS. Program bude zameraný na spomienky na Kláru Jarunkovú, ktorú doplnia rozhovory s Danou Zacharovou, dcérou spisovateľky, Jaroslavom Bodnárikom z OZ Coburgovci na Slovensku a antikvárom Jánom Cígerom z Martina. Program oživia aj vystúpenia detí zo základnej školy, či melódie violončela o ktoré sa postará Mikuláš Tuhý. Na program v základnej škole bude nadväzovať otvorenie pamätnej izby Kláry Jarunkovej a odhalenie pamätnej tabule v jej rodnom dome.

Pokus o zápis do Knihy slovenských rekordov

Nakoľko si tento rok pripomíname 100. výročie narodenia našej významnej osobnosti, pre deti bude tento deň ešte výnimočnejší, nakoľko sa budú môcť zúčastniť pri tvorbe nového slovenského rekordu. Slovenská pošta vydala v týchto dňoch poštovú známku s portrétom spisovateľky, práve preto budú poštové známky hrať hlavnú 

logo pn

Tlačová správa

Piešťany, 26.04.2022

Hotel Thermia Palace začne oslavy svojich 110. narodenín veľkolepo - krájaním najdlhšej torty na najdlhšom krytom moste na Slovensku.

Prvý 5* kúpeľný hotel na Slovensku Thermia Palace začne oslavy svojho 110. výročia plné bohatého programu slávnostným krájaním 110-metrovej torty na najdlhšom krytom moste na Slovensku za sprievodu hudobnej skupiny Funny Fellows už 1. 5. 2022 o 15:00  hodine.

Veľkolepým otvorením osláv sa Thermia Palace zapíše do knihy Slovenských rekordov. Ku krájaniu najdlhšej doteraz zadokumentovanej narodeninovej torty na Slovensku je prizvaný i komisár z knihy Slovenských rekordov.

Úvod do osláv 110-ročného piešťanského secesného kúpeľného hotela sa tak navždy zapíše medzi slovenské rekordy i do pamäti všetkých, ktorí sa krájania obrovskej torty na piešťanskom Kolonádovom moste zúčastnia.

Secesný hotel Thermia Palace je pýchou piešťanského Kúpeľného ostrova. Patrí do siete Ensana Health Spa Hotels. Tá zastrešuje 24 hotelov v piatich krajinách ako Spojené kráľovstvo, Rumunsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Hotely sú neobyčajnými nielen vďaka typickej pohostinnosti a špičkovým službám, ale najmä vďaka tomu, že okrem relaxu ponúkajú aj zdravotné benefity vzácnych prírodných zdrojov. Thermia Palace už viac ako 100 rokov priťahuje domácich i zahraničných hostí svojou pohostinnosťou, srdečnosťou personálu, špičkovými službami a vzácnou geotermálnou vodou a bahnom.

Od 1. mája Thermia Palace srdečne privíta všetkých, ktorí sa rozhodnú osláviť jej narodeniny a zažiť bohatý kultúrny program s tým spojený.  Medzi  najväčšie lákadlá patrí vystúpenie najznámejšieho slovenského folklórneho súboru Lúčnica, 5-chodová slávnostná večera v Grad Restaurant, otvorenie Muchovho apartmánu na počesť jedného z pravidelných hostí hotela – Alfonsa Muchu, vystúpenie Kataríny Hasprovej, Paper Moon Trio, Dominy Titkove a ďalší  bohatý sprievodný program, o ktorom sa dozviete viac na www.ensanahotels.com/sk.

O značke Ensana

Sieť Ensana, založená v roku 2019, je popredným prevádzkovateľom kúpeľných hotelov v Európe. Momentálne prevádzkuje 26 kúpeľných hotelov od Českej republiky, cez Slovensko, Maďarsko, Rumunsko až po Veľkú Britániu. Ensana vyvinula unikátny inovatívny celostný prístup k zdraviu, ktorý spája liečivé prírodné zdroje s odbornými medicínskymi znalosťami a modernými diagnostickými postupmi, aby pomáhala svojim klientom dosahovať osobné ciele pre zdravší a plnohodnotnejší život. Ensana je oddaná svojej misii zlepšovať zdravie a celkovú pohodu všetkých hostí, preto prináša rozmanitú ponuku hotelov, z ktorej si dokážu vybrať klienti s rôznou výškou rozpočtu.

Kontakty pre médiá:

Andrea Platková – Marketing

+421 903 446 075

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Timea Ilavská – Account Manager

+421 918 456 298

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Liptovskí majitelia gastroprevádzok sa zapoja do iniciatívy „Sme v tom spolu“. Podnikatelia chcú upozorniť na polarizujúci sa spoločnosť, útoky na zdravotníkov, pandémiou postihnutý gastrosektor a turizmus. Richard Tomáš a Štefan Dohňanský, ktorí viac ako dekádu podnikajú vo vyhľadávanom turistickom regióne, prevažne v gastronómii a pohostinských službách, chcú podporiť iniciatívu #Smevtomspolu. 

Iniciátori sa zhodujú, že gastro a turizmus sú pandémiou jedno z najviac postihnutých odvetví. „Napriek tomu, že sme v súvislosti s pandémiou najrizikovejšou skupinou, tak na naše výzvy o nedostatočnej pomoci a hroziaci krach tisícov reštaurácii zostávajú zo strany kompetentných nevypočuté,“ hovorí Richard Tomáš.Podnikateľ dodáva, že na rozdiel od druhej vlny, ostali v zabudnutí aj zdravotníci a namiesto uznania, musia čeliť fyzickým útokom. „Chceme zdravotníkom ich zložitú situáciu aspoň trochu zmierniť a poukázať tak na to, že pandémia sa týka náš všetkých, že #Smevtomspolu. Veríme, že tak aspoň trochu zahanbíme tých, ktorí by sa mali pandémii a jej dôsledkom venovať naplno,“ dodáva R. Tomáš.Štefan Dohnanský hovorí, že na covidové oddelenie v nemocnici v Liptovskom Mikuláši odnesú malú pozornosť.

„Zdravotníkom prichystáme občerstvenie v podobe pizze a kávy, aby sme ich aspoň takto skromne dali najavo, že si vážime ich prácu.“Š. Dohňanský dodáva, že zdravotníkom ponúknu vo svojich prevádzkach aj rôzne benefity predovšetkým v podobe výrazných zliav a výhod. R. Tomáš kolegu dopĺňa, že prostredníctvom sociálnych sietí vyzvú aj ostatných, teda reštaurácia, pohostinstvá aj ľudí, aby akýmkoľvek spôsobom vyjadrili solidaritu so zdravotníkmi. „Chceme, aby aj ostatní podporili myšlienku, že tento problém sa týka nás všetkých a pandémii dokážeme efektívne čeliť len všetci spoločne. Dar v podobe občerstvenia odovzdajú liptovskí podnikatelia zdravotníkom v utorok 16. novembra o 11:00 v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši.

Thursday the 23rd. © Copyright 1998 - 2023, All rights reserved, Igor Svítok.