Najväčší živý strom vytvorili ľudia v Lučenci. Najväčšia živá číslica k jubileu poňala 269 ľudí - išlo o jubilejnú 40-tku Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom do diaľky v Lučenci. V Košeci zlomili slovenský rekord v tvorbe čo najväčšieho adventného venca
Designer: Joomla Templates 3.2

STARÁ ĽUBOVŇA – 17. 9. 2023 - Občianske združenie Kultúra so srdcom zo Starej Ľubovne minulý rok pripravila rekord - najviac jarmočníkov v kroji. Na tejto charitatívnej akcii vyzbierali malému Martinkovi Labantovi účastníci podujatia na rekonvalescenciu takmer 2.000 euro. VIAC TU. 

Tento rok pripravilo združenie benefičný kalendár na rok 2024 s názvom Dobré srdce a na tradičnom jarmoku, ktorý sa bude konať v dňoch  22. 9 - 23.9.2023, chcú zintenzívniť jeho predaj a výťažok venovať 14-tim deťom a mladým s hendikepom.

Miroslav Vrábeľ predseda OZ verí, že sa akcia podarí a podpora rodinám, ktoré zvádzajú ťažký každodenný boj s jediným cieľom – pomôcť svojim deťom a uľahčiť im život, nájde odozvu u mnohých ľudí, ktorí podporia túto myšlienku. Preto túto aktivitu budú sledovať aj Slovenské rekordy.

Jarmok otvorí svoje brány v piatok  22. 9. 2023 o 15,30 hodine sprievodom v meste. Potom o 16. hodine slávnostne otvoria už 30. ročník Ľubovnianskeho jarmoku.

Kontakt na predsedu OZ Miroslava Vrábeľa je – mobil: 0908560254, e-mial: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Akciu podporili: Slovenské rekordy, Kultúra srdcom Divadlo Jonáša Záborského, Mesto   Stará Ľubovňa, Prešovský samosprávny kraj.

❗️❗️❗️Ku každému zakúpenemu kalendáru bude pridelený grátis jeden lístok do jarmočnej tomboly ❗️❗️❗️

 

plgat sl


 

Súkromné centrum poradenstva a prevencie

ČSA 33, Spišský Hrhov , tel. 0905 522 759

            Súkromné centrum poradenstva a prevencie Spišský Hrhov Vás pozýva zapojiť sa do pokusu o vytvorenie rekordu  „NAJDLHŠIA OMAĽOVÁNKA“  v meste Levoča.

Termín: 02. 06. 2023 (piatok )

Čas : 14.00 hod. – z dôvodu vyzdvihnutia detí po jeho ukončení rodičmi na mieste aktivity

Miesto: Probstnerova cesta 10, Levoča (miestny park pri Cafe Provance, kde sídli aj naše elokované pracovisko SCPP). 

Hoci dnešná doba technológií prináša lákadlo v podobe jednoduchého zabavenia detí a televízia vysiela dostatok rozprávok, stále môžeme hovoriť len o pasívnej forme učenia, ktorá dostatočne nerozvíja schopnosti a zručnosti detí, ani u nich primerane nestimuluje dnes tak potrebné sociálne a komunikačné kompetencie. Pozývame Vás preto na verejné podujatie pre deti mesta Levoča, kde Vám ponúkame priestor pre posilnenie aktívneho tvorenia, detskej  fantázie, stimuláciu motoriky a celkovo všetkých zmyslov. Vo výsledku teda deti nielen zabavíme, ale zároveň vytvoríme spoločné dielo, ktoré im aj ich blízkemu okoliu urobí radosť. Doprajme deťom zážitok, ktorý sa nevytratí tak rýchlo, ako pri vypnutí multimediálneho zariadenia.

Skvele nám k tomu poslúži „nekonečná“ rolka s omaľovánkou. Pokus o pokorenie rekordu spočíva vo vyfarbení cca 30m dlhej omaľovánky. Na je vyfarbení by sa malo podieľať cca 60 detí vo veku 4-6 rokov, no ich počet nie je podmienkou. Čí viac nás bude, tým ľahšie rekord pokoríme. Naše súťaženie bude prebiehať pod dohľadom komisára, ktorý posúdi splnenie podmienok rekordu.

Pre deti bude zabezpečené občerstvenie a odmeny. Na záver podujatia by si deti mali spoločne zatancovať vopred nacvičený tanec, ktorého návod je v uvedenom linku. https://www.youtube.com/watch?v=lT3Vv6tOtL4&ab_channel=Tane%C4%8Dn%C3%A1%C5%A1kolaLaPortella Prosíme Vás o spoluprácu a prípravu detí už v MŠ.

PaedDr. Patrícia Lorková – riaditeľka SCPP v Sp. Hrhove 


 

Filozofia podujatia

logo zv hradbyTohtoročné Dni mesta Zvolena sa nesú v znamení jubilejného 780. výročia obnovenia mestských privilégií a  budú obohatené aj o podujatie  s názvom V OBJATÍ HRADIEB, počas ktorého obyvatelia Zvolena vytvoria živú reťaz po obvode mestských hradieb.  Mestské hradby využijeme nielen ako prirodzený atribút charakterizujúci postavenia mesta, ale v symbolickom význame aj ako nekonečný kruh, ktorý spája a chráni zároveň. Spája ľudí uprostred neho, spája ich pre spoločné ciele, poskytuje im pocit spolupatričnosti, chráni ich pred osamotením uprostred ruchu, tak typickým pre rýchlu dobu, ktorú žijeme...

Dátum, miesto a čas podujatia

Dňa 26. mája 2023 o 11:00 hod. v uliciach Zvolena (mapa v prílohe), ktoré ohraničujú Pamiatkovú zónu Zvolena (tabuľa so základným kameňom nadjazdu  – Jiskrova ul. – Ul. J. Kozáčeka – Ul. V. P. Tótha – Ul. Ľ. Kubániho – Ul. M. R. Štefánika – Park A. Domana - Ul. T. G. Masaryka – zvyšky delostreleckého bastiónu – poza zámok – parkovisko pri zámku – zákl. kameň nadjazdu)

Signálom na spojenie rúk a vytvorenie živej reťaze o 11:00 hod. bude zvukový signál (napr. výstrel z dela).  Držanie sa za ruky – spojenie by malo trvať min. 5 minút (fotenie z lietadla, snímanie z drona, kontrola komisárov rekordu, ...). Signálom na pustenie rúk - ukončenia živej reťaze bude opäť nejaký dohodnutý zvukový signál (napr. trúbenie z veže Kostola sv. Alžbety).

Pozn. Dôležité bude zosúladenie komunikácie o vytvorení reťaze s moderátorom a tiež pustenie  audiovizuálneho prenosu snímania reťaze z lietadla/drona na veľkú obrazovku v strede námestia.

Symbolika

Pre tento účel bude vytvorený osobitný symbol, odvodený od hlavného loga 780. výročia, v ktorom sa súvislá  kruhová linka nahradí  držiacimi sa „panáčikmi“ pripomínajúcimi ľudské postavy.

Dĺžka reťaze

Celá reťaz by mala mať dĺžku 2,75 km a počet ľudí, ktorí by ju mali vytvoriť dosahuje číslo  1833 (ak ich rozpaženie má približne 1,5 m). Základ budú tvoriť žiaci a študenti škôl. Pripojiť sa samozrejme môže každý kto bude môcť a mať záujem byť súčasťou zvolenskej živej reťaze.

Slovenský rekord

Na základe komunikácie s p. Igorom Svítokom, ktorý je zástupca občianskeho združenia Slovenské rekordy, Mesto Zvolen zadalo požiadavku  zaregistrovať slovenský rekord – o najpočetnejšiu živú reťaz okolo mestských hradieb. Jeho realizácia bude prebiehať za účasti komisára, ktorý vytvorenie reťaze odkontroluje a vydá certifikát o rekorde. Podkladom pre uznanie rekordu by mali byť aj prezenčné listiny vyplnené podpismi účastníkov, ktoré budú dopredu pripravené a sčasti vyplnené na úrovni škôl.  

Heslo podujatia (motivačné)

„LEN  RAZ  ZA  780  ROKOV“

 

Kontakt 

Ľubica Miľanová – MsÚ, odbor rozvoja, referent pre obnovu a starostlivosť pamiatok a pamätihodností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., +421 45 202 14 07                                                                              

Darmo ma mamičko zaznie na 50 nástrojoch rovnakej značky

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 21. 4. 2023 – Kniha slovenských rekordov uvádza viaceré rekordy v oblasti hudby. Medzi najzaujímavejšie patria bubenícky rekord s 31 súčasne hrajúcimi bubeníkmi. Uskutočnil sa v Topoľčanoch v máji 2022. Najmladší bubeník mal 6 rokov a najstarší 60 rokov.

V roku 2019 zahralo pesničku V pondelok doma nebudem tristopäť slovenských, českých a poľských heligonkárov. Stalo sa tak na 57. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej .

Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice uviedol v septembri minulého roka v Dome umenia v Košiciach mimoriadny koncert z cyklu Príbeh hudby, autora a dirigenta Gabriela Rovňáka ml. Koncert si pozrelo prostredníctvom streamu - prenosu obrazu a zvuku cez internet 6 111 žiakov a študentov slovenských škôl. Aj diváci večerného koncertu v Košiciach. Tu na svetovej premiére diela mladej slovenskej skladateľky Haimoni Balgavej, sa zapojilo v sále celkom 540 účinkujúcich.

Ďalší hudobný rekord sa postarajú hráči na cimbal. Pokračovateľom a taktiež konkurentom firmy Schunda sa od roku 1900 stala firma Bohák. Jeho zakladateľ Lajos Bohák sa narodil 6. 8. 1870 v obci Kvetná na Slovensku. Najprv sa zaujímal o prácu vo firme Schunda, kde bol odmietnutý. Uznanie si Lajos Bohák ako 26-ročný získal v roku 1896 pri príležitosti výstavy, na ktorej predstavil svoj koncertný biely cimbal. Neskôr v roku 1900 otvoril vlastnú dielňu.

V roku 1953 bol Lajos Bohák nútený vstúpiť do Budapeštianskeho družstva výrobcov hudobných nástrojov a až do dôchodku pracoval ako vedúci cimbalovej dielne. Behom svojho života vyrobil viac ako 1 000 cimbalov. Tento chýrny výrobca zomrel 7. 12. 1984.

V roku 2013 na Liptove našla výroba cimbalov storočnej značky BOHÁK pokračovateľa v starej maďarskej tradícii. Ide o najobľúbenejšiu značku vyrábaných cimbalov vo svete.

V nedeľu 30. apríla 2023 večer sa v Liptovskom Mikuláši v rezorte Maladinovo predstavia legendárni Cigánski Diabli, cimbalová hudba Pekovci a tiež špeciálny hosť, svetový virtuóz Giani Lincan.

Dňa 1. mája 2023 o 10:00 hod. uvidia zvedavé oči návštevníkov jedinečnú udalosť. V exteriéri areálu rezortu Maladinovo v Liptovskom Mikuláši sa cimbalisti pokúsia vytvoriť ustanovujúci slovenský rekord. Spoločne odohrajú pieseň „Darmo ma mamičko“.

KONTAKT a bližšie informácie poskytne:
Ing. Tereza Tkáčová| maladinovo.sk
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Mobil: +421 911 553 387

POZN:

Václav Josef Schunda bol český husliar, výrobca a vynálezca hudobných nástrojov, spolumajiteľ a neskôr majiteľ závodu na výrobu hudobných nástrojov v Budapešti.

Friday the 29th. © Copyright 1998 - 2023, All rights reserved, Igor Svítok.