Unikátny rekord na dračej lodi na Malom Dunaji, absolvovali na nej 128 km Najväčšie sánky na Slovensku majú v Ilave, sú pre 7 ľudí Najväčšu zemiakovú placku pripravili v Liptovskom Mikuláši Strongman Peter Rekenei z Popradu vytvoril rekordy v ťahaní vagónov
Designer: Joomla Templates 3.2

ILAVA 11. 12. 2021 - Sane predstavujú bezkolesový dopravný prostriedok pohybujúci sa hlavne na snehu kĺzaním. Do saní sa v minulosti priahali kone, voly a kravy a prepravoval sa nimi náklad. Hovorí sa, že už obyvatelia starovekého Egypta používali sánky. pri výstavbe rôznych objektov, konkrétne na prepravu ťažkých materiálov po sypkom piesku. O saniach na Slovensku netreba veľa hovoriť. Jazda na nich po zasneženom kopci poteší mládež i stárež. V rámci slovenských rekordov sa na sánkach sa súťažilo v roku 1998 v Tureckej pri Banskej Bystrici konal rekord -  kto zíde najpomalšie z kopca. Tento rok na Vianoce milo prekvapili v Ilave, kde vyrobili najväčšie drevené sánky. Rekordmani - šikovní chlapi si  dali záležať a zhotovili sánky s operadlom. Ich celková dĺžka je 395 cm, šírka 67 cm, výška v rohoch či nosoch až 130 cm. Ocenenie získalo Mesto ILAVA a TSM Ilava. Tu sa na výrobe podieľali: Ing. Stanislav Rendek, Jozef Filip, Michal Živčic, Ivan Vala a Marian Lekeš. Pri zápise bol prítomný aj zástupca primátora mesta Anton Bajzík, ktorý za mesto ako spoluorganizátor rekordu prevzal certifikát a medailu.

Ilava ponúka opäť po rokoch lákavú atrakciu. Predýtm tu mali tieto unikátne rekordy zapísané v Knihe slovenských rekordov: rok 2006 vyrobili na námestí obrovský adventný veniec a mal priemer 12,3 metra. O rok neskôr to bola vianočná guľa z prírodného materiálu, mala priemer 12,3 metra, v roku 2009 členovia folklórneho súboru Strážov z Ilavy rekord postavili najvyšší máj - meral 35,5 m. A roku 2012 uplietli bratia Jaroslav Kováč, Ferdinand Kováč a Vladimír Kováč korbáč dlhý 106,20 m. A tento rok im pribudla na námestí najvyššia postava uja Mrázika. Má výšku 360 cm.

IMG 5817

IMG 5820

IMG 5813

IMG 5810

IMG 5806

FOTO: Slovenské rekordy

 

Tuesday the 6th. © Copyright 1998 - 2022, All rights reserved, Igor Svítok.