Unikátny rekord na dračej lodi na Malom Dunaji, absolvovali na nej 128 km Najväčšie sánky na Slovensku majú v Ilave, sú pre 7 ľudí Najväčšu zemiakovú placku pripravili v Liptovskom Mikuláši Strongman Peter Rekenei z Popradu vytvoril rekordy v ťahaní vagónov
Designer: Joomla Templates 3.2

Bratislava 1. decembra 2020 (TASR) - Druhá a tretia dekáda novembra priniesla veľa teplotných inverzií. Maximálne denné teploty na Chopku či na Štrbskom plese dosahovali rekordné hodnoty. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

V stredu (25. 11.) dosiahla denná teplota na Chopku 5,9 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord z roku 1958 a 2012. SHMÚ doplnil, že o deň neskôr bola na Štrbskom plese nameraná teplota vzduchu 12,3 stupňa Celzia a prekonaný bol rekord z roku 1970. Meteorológovia upozornili, že v rovnakom čase, keď boli na Štrbskom plese rekordné teploty, v Gánovciach pri Poprade boli mínus štyri stupne Celzia.
"V priebehu posledného novembrového víkendu sa ochladilo a na severnom, severovýchodnom a východnom Slovensku snežilo prechodne tak výdatne, že sa tam vytvorila snehová pokrývka," dodal SHMÚ s tým, že na väčšine východného Slovenska to bola prvá snehová pokrývka v začínajúcej sa zimnej sezóne. "Celkom určite bude takáto prestávka dlhšia ako rok v Bratislave na letisku, pretože tam naposledy zaznamenali snehovú pokrývku hrubú aspoň jeden centimeter 1. decembra 2019," informoval ústav.
Stav pôdnej vlahy a sucha sa zhoršuje na severozápade SR. "Zhoršenie nastáva najmä v povrchovej vrstve, kde je mierne sucho už na 13 percentách plochy a v oblasti Považia je už lokálne až výnimočné sucho," upozornili. Deficit pôdnej vlahy do mínus 20 milimetrov je približne na jednej štvrtine územia SR.
Stav podľa monitoringu meteorologického sucha indikuje, že v SR aktuálne prevažujú normálne až veľmi suché podmienky. "SPEI index klesol pod hranicu mínus dva len v Banskej Štiavnici a SPI index je pod hodnotou mínus dva v Oravskej Lesnej. Deficit zrážok za posledných 90 dní je mínus štyri milimetre v Orechovej a mínus sedem milimetrov v Medzilaborciach," ozrejmili meteorológovia s tým, že v ostatných staniciach je nadbytok zrážok.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Tuesday the 4th. © Copyright 1998 - 2022, All rights reserved, Igor Svítok.