Najväčší živý strom vytvorili ľudia v Lučenci. Najväčšia živá číslica k jubileu poňala 269 ľudí - išlo o jubilejnú 40-tku Majstrovstvá Slovenska v hode mobilom do diaľky v Lučenci. V Košeci zlomili slovenský rekord v tvorbe čo najväčšieho adventného venca
Designer: Joomla Templates 3.2

Montreal 17. decembra 2018 (TASR) - Kanadská banská spoločnosť objavila najväčší diamant klenotníckej kvality, aký bol kedy nájdený v Severnej Amerike. Žltkastý drahokam má približne veľkosť malého kuracieho vajca. V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie samotnej banskej spoločnosti Dominion Diamond Mines.

Diamant s hmotnosťou 552 karátov, nájdený v bani na severe Kanady (na Severozápadných teritóriách) neďaleko polárneho kruhu, je takmer trikrát väčší ako predchádzajúci držiteľ rekordu, 187-karátový drahokam nazývaný Foxfire, uviedla v sobotu vo vyhlásení spoločnosť.

"Diamant tejto veľkosti je úplne neočakávaný v tejto časti sveta," napísala spoločnosť Dominion, 40-percentný majiteľ bane Diavik. Nález označila za "ohromujúci".
Neopracovaný drahokam vybrúsi a vyleští odborník, potom sa môže určiť konečná hodnota diamantu.

Foxfire (Fosforeskujúce svetlo), ktorý pochádza z tej istej bane Diavik, údajne svieti v tme jasnomodro.

Tento obrovský drahokam bol vystavený v Smithsonovom múzeu vo Washingtone spolu s ikonickým diamantom Hope (Nádej), potom ho však rozrezali na dva drahokamy a predali za 1,3 milióna dolárov.

Najväčší nájdený diamant bol 3100-karátový "obor" nazvaný Cullinan a vykopali ho v Juhoafrickej republike (JAR) v roku 1905. Nakoniec ho rozrezali na deväť veľkých drahokamov a 96 menších.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Friday the 29th. © Copyright 1998 - 2023, All rights reserved, Igor Svítok.