Sviečky Marty Kušnírovej z Lastomíra opäť zaujali Ôsmaci z tabuľky prvkov naskladali dovedna 643 rôznych slov V Sládkovičove vytvorili perfektný rekord s tekvicami, svietilo ich tam 310 kusov Rekord v skoku do výšky na bicykli má hodnotu 127 cm
Designer: Joomla Templates 3.2
Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

TRNAVA 7. 4. 2017 - Najmenší funkčný model dreveného tlačiarenského lisu Gutenbergovej kníhtlače má rozmery výška - 17,4 cm x  šírka - 11,4 cm x dĺžka - 13,9 cm. Jeho vlastníkom je Zlatica Roy z Trnavy. Poslal nám podklady z jej unikátneho kúska a zaradili sme do slovenských rekordov.

roy gutenberg01

roy gutenberg02

roy gutenberg03

Johannes Gensfleisch, zvaný Gutenberg bol nemecký kovorytec a vynálezca. Preslávili ho najmä vynálezy a inovácie v oblasti mechanickej kníhtlače. Gutenbergov hlavný vynález nebola kníhtlač. Predtým sa praktizovala tzv. bloková tlač. Každá stránka sa kompletne odliala, či vyrezala z dreva a potom vytlačila. Na novú stranu museli tlačiari vyrobiť novú formu. Gutenberg prišiel s myšlienkou zostaviť stranu z jednotlivých znakov (písmen), ktoré sa dali vybrať z formy znova použiť ny výrobu novej strany. Vynález Gutenberga podstatne zlacnil a najmä urýchlil tlač.

Gutenberg vymyslel techniku výroby celkom rovnakých vymeniteľných kovových písmen. Vyrezal oceľové razidlá písmen v zrkadlovej podobe a vyrazil ich do medi. Do takto vzniknutých matríc nalial olovo, ktoré po vychladnutí vytvorilo obrátené písmená. Tie potom sa zostavovali do tlačiarenských foriem, natierali tlačiarenskou čerňou a na drevenom lise - na snímkach hore, ktorý tiež skonštruoval sám, tlačil na ňom celé strany.

Práca s kovovými odliatymi kolkami jednotlivých písmových znakov, ich zostavovane do slov, viet, riadkov, odstavcov, stĺpcov a stránok sa nazýva ručná sadzba. Nezmenila sa asi 450 rokov až do konca 19. storočia kedy sa vynašli sádzacie stroje na horúcu sadzbu, ktorá sa odlievala z olova a jeho zliatin. Ručná sadzba sa nahradila strojovou sadzbou. Na tlač ilustrácií starí tlačiari používali techniku drevorez a drevoryt neskôr medirytinu – kresba sa vyhlbuje do medi. Dnes je "tlačiarina" - teda jej príprava predovšetkým práca s počítačom. Poznáme pakticky len ofsetovú a digitálnu tlač.

Tuesday the 23rd. © Copyright 1998 - 2024, All rights reserved, Igor Svítok.