Unikátny rekord na dračej lodi na Malom Dunaji, absolvovali na nej 128 km
Napísal: All rights reserved, Igor Svítok, © Copyright 1998 - 2025BRATISLAVA/KOLÁROVO 27. - 29. 8. 2021 - Na člne s 20 - člennou pádlujúcou posádkou absolvovali rekordmani 128 kilometrov dlhý splav na Malom Dunaji, plavba začala v Bratislave - Vrakuni a končila v Kolárove, išlo o historicky prvé splavenie Malého Dunaja na dračej lodi - 20. O zápis do Knihy slovenských rekordov požiadal vodácky tím NOSTRADAMUS. Vyhlásenie rekordu sa uskutočnilo v Kolárove. Prítomný bol aj primátor Árpád Horváth, ktorý ocenil účastníkov za ich výkon.Potom z rúk komisára si účastníci prevzali certifikáty. Celkový čas pádlovania-veslovania bol 12 hodín. Počasie celkom prialo, a všetci účastníci dorazili do cieľa síce unavení, ale s dobrým pocitom , že to zvládli. Najmladším účastníkom za mužov bol 18 ročný Martin Andrejko. zo žien najmladsia učastníčka, Aďka Žiaková - 14 rokov. Vodácky tím Nostradamus sa ukázal ako výborná partia ľudí zložená z rôznych povolaníči profesií, ktorých spája vodáctvo. S nápadom na rekord prišiel pán Ľubomír Matúš, ktorý ozaj promtne riešil prípravu akcie v spolupráci s nami to bolo zvládnuté na výbornú.
- dĺžka rekordu: 128 km, ktorý zvládol tím NOSTRADAMUS v počte 25 účastníkov aj s podporným tímom, bubeníkom a kormidelníkom za 3 dni po sebe idúce dni v čistom pádlovacom čase za 12 hodín na dračej lodi - 20.
Štart: Bratislava - mestská časť Vrakuňa pod stavidlom od hlavného toku Dunaja, cieľ: Kolárovo po sútok Malého Dunaja do rieky Váh.
Rekordmani - účastníci: Adam Rabajda, Andrea Žiaková, Boris Steiner, Erika Cibuľková, Eva Longauerová, Jozef Čabala, Jozef Kováč, Jozef Mikušinec, Karolína Kordiaková, Ľubomír Matúš, Marcela Žiaková, Martin Andrejko, Martina Molnárová, Michal Mihalička, Miriam Predanocyová, Naďa Hájková, Ondrej Ondrovič, Peter Beták, Rastislav Kordiak, Roman Jurica, Sylvia Andrejková, Štefan Hlavatý, Tomáš Guzlej,Tomáš Hanzlíček.
Trocha z histórie:
Dračie lode majú viac ako 2000-ročnú históriu, pochádzajú z ďalekej Číny. Majú aj svoju povesť cez vtedajšieho radcu a básnika Qu Yuan v kráľovstve CHu, ktorý bojoval za práva a slobodu ľudí. Bol prenasledovaný a na protest skočil z vysokej skaly do hlbokej rieky. Miestni rybári a ľudia z dediny na svojich lodiach niekoľko dní hľadali telo Qu Yana, ale to sa nikdy nenašlo. Preto od odvtedy každoročne vyplávajú obyvatelia na svojich lodiach ozdobených hlavami ako spomienku na tohto človeka.
Dnešné dračie lode sú samozrejme iného tvaru, štíhle, dlhé 12,5 m, vpredu (na prove) ozdobené dračou hlavou a bubnom a vzadu na korme chvostom a dlhým kormidlom. I na dnešných lodiach je bubeník, ktorý udáva rytmus pádlujúcim pádlerom.
-FOTO: Slovenské rekordy