Sviečky Marty Kušnírovej z Lastomíra opäť zaujali Ôsmaci z tabuľky prvkov naskladali dovedna 643 rôznych slov V Sládkovičove vytvorili perfektný rekord s tekvicami, svietilo ich tam 310 kusov Rekord v skoku do výšky na bicykli má hodnotu 127 cm
Designer: Joomla Templates 3.2
Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne
 

Paríž 19. novembra 2023 (TASR) - Dvojrohý klobúk, ktorý kedysi nosil francúzsky cisár Napoleon Bonaparte, v nedeľu vydražili za rekordných takmer dva milióny eur. TASR informuje podľa správy AFP.
Cena klobúka dosiahla 1,932 milióna eur, pričom úspešný dražiteľ si neželal uviesť identitu ani štátnu príslušnosť, uviedla aukčná sieň. Klobúk doteraz vlastnil podnikateľ Jean-Louis Noisiez, ktorý zomrel minulý rok.
Konečná suma za klobúk viac ako štvornásobkom prekročila vyvolávaciu cenu; predajná cena mala podľa očakávaní dosiahnuť 600.000 až 800.000 eur.
Predpokladá sa, že Napoleon mal asi 120 takýchto klobúkov, z ktorých sa väčšina nezachovala. Tento konkrétny nosil zhruba v polovici svojho cisárskeho obdobia medzi rokmi 1808 a 1815. Na rozdiel od väčšiny ľudí v tom čase Napoleon dvojrohý klobúk nosil nabok, čo mu dávalo zreteľnú siluetu a vojaci ho v boji ľahko rozpoznávali.
Po prehranej bitke proti britským a pruským silám pri Waterloo musel odísť v roku 1815 do vyhnanstva na ostrove Svätá Helena v Atlantickom oceáne, kde zomrel v roku 1821.
Úspech aukcie sa dáva do súvisu s blížiacou sa premiérou najnovšieho životopisného filmu o Napoleonovi od Ridleyho Scotta. Francúzskeho cisára v ňom hrá Joaquin Phoenix.

„Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

Monday the 17th. © Copyright 1998 - 2024, All rights reserved, Igor Svítok.